Практичне заняття «Судове засідання в кримінальному провадженні».

Правова ситуація – це особливий метод, це «глина», з якої методами практичного права «ліпляться» результати, у вигляді знань, умінь, навичок та світоглядних переконань щодо подальшої правової діяльності студентів.

Саме правові ситуації та їх вирішення пов’язують заняття з життям, вчать реалістично уявляти себе учасником суспільного життя та використовувати правові знання при цьому. Вміння розв’язувати життєві проблеми із застосуванням правових норм – це основа правослухняних світоглядних переконань людини і особливо молоді.

Тому, наприкінці квітня на Криворізькому факультеті Національного університету «ОЮА» студентами 4-го курсу було розглянуто дві правові ситуації під час проведення практичних занять з предмету «Кримінальне право».

До розгляду кримінальних справ у судовому провадженні студенти груп 9-01в та 9-02в готувалися завзято та заздалегідь, а саме:

1. Відпрацювали зміст певних розділів Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, а також цілий ряд нормативно-правових актів та джерел кримінального права.
  2. Ознайомилися з фактичними діями обвинувачених (Що відбулося?, Хто є учасниками злочинних дій?, Що про них відомо?, Які факти важливі?, Які другорядні?).
  3. Здійснили регулювання складеної ситуації за допомогою норм кримінально-процесуального та кримінального права. Склали сценарій кримінального судового провадження.
  4. Підібрали варіанти для вирішення справ , враховуючи обставини, покази свідків, експертів та спеціалістів.
  5. Прийняли остаточне рішення в кримінальному судовому провадженні – постановили обвинувальні висновки.

З метою розподілення ролей на одному із семінарських занять викладач запропонувала студентам таблички з правничою стилістикою «Сторони судового розгляду», які повинні були доставатися кожному таємно. Таким чином студенти об’єдналися у малі групи для підготовки до практичного заняття. За допомогою жеребкування було встановлено, що в групі 9-01в головуючим суддею стала Сіленіна А., судді – Рамазанова Л., Кривошеєв В., а в групі 9-02в – Поваляшко В., судді – Маргієв Т., Кутовий А. Сторони в судовому процесі приймали активну участь в прийнятті рішення по справі: Сорочан Д., Іванов В., Магда С., Гуляєва Д. – захисники, а Козуб І., Гнатусько С., Жосан С., Повна Н. – прокурори. Цікавими та змістовними були покази свідків в кримінальних справах Зайцевої Н., Куликовського О.,Скворцова Д.,Пістрюги О., ЯрошенкоО., Луньо М., Поліщук Ю.

В судовому розгляді по матеріалам кримінального провадження важливу роль відігравали експерти та спеціалісти, які доповідали суддям по матеріалам висновків судово-медичної, біохімічної, -фармакологічної експертиз. Роль експертів виконували Євчук Ю., Тузов С., Муленко В., Синенко А., Школенко Д.

Але найбільш тяжким завданням було для студентів виконання ролі обвинувачених в злочинах, передбачених ст. ст. 201, 121 КК України. Вони виконували ролі посадових осіб, які перевозили через митний кордон сильнодіючі лікарські засоби ( завідуюча та провізор аптеки), а також злочинців, що скоїли групою осіб тяжкий злочин проти життя та здоров’я особи.

Після проголошення обвинувальних вироків присутні в залі декан факультету, кандидат юридичних наук, доцент, Заслужений юрист України почесний працівник органів прокуратури Кравець В.Р., та викладачі, що займаються практичною адвокатською діяльністю: заст. декана кандидат юридичних наук, доцент Стець О.М., ст. викл. Бобошко О.М., Кітвіченко В.А., Малиця Ю.М., доц. Олюха В.Г., доц. Устинова-Бойченко Г.М. вказали учасникам на позитивні та негативні сторони в судовому розгляді і на які недоліки потрібно звернути увагу наступного разу. В групах викладачі відмітили позитивними відгуками роботу студентів та індивідуально кожного.

В залі були присутні студенти 3-го курсу, які з цікавістю спостерігали за діями студентів, та зробили висновки про те, що в наступному навчальному семестрі вони стануть учасниками судового провадження.

Ст. викладач Бобошко О.М.

Дата опублікування: 2013-05-07

За день1191040